DAPHNE, Ala. - Twelve high-school basketball teams from Baldwin County advanced to the 2021 subregion/state-playoff round with area-tournament wins or as local-league runners-up. The Fairhope …
This item is available in full to subscribers.
Please log in to continue |
DAPHNE, Ala. - Twelve high-school basketball teams from Baldwin County advanced to the 2021 subregion/state-playoff round with area-tournament wins or as local-league runners-up. The Fairhope boys completed their nearly perfect regular season at 25-1 and the Class7A Area 2 title. The Spanish Fort and Orange Beach boys also hosted the first round of the sub-region playoffs.
On the girls’ subregion bracket Foley, Gulf Shores and Bayside will have home-court advantage to tip-off their runs at the next level at regionals.
Visit AHSAA.com (SEE RELATED LINK BELOW) for subregion schedules and more results as well as upcoming regional schedules. Some local games were played Monday and Tuesday night and all results were not available at this time . See RELATED LINK for updates.
Class 7A, Area 2 Boys
Area 2
Fairhope 83, Foley 43
Murphy 59, Daphne 49
Finals - Fairhope 71, Murphy 31
Class 6A, Area 2
Spanish Fort 67, Baldwin County 31
Robertsdale 57, Gulf Shores 50
Finals - Spanish Fort 69, Robertsdale 48
Class 5A, Area 1
Elberta 49, B.C. Rain 29
LeFlore 62, Elberta 25
Finals - LeFlore 61, Rain 43
Class 4A, Area 1
Escambia County 50, W.S. Neal 44
Williamson 58, Escambia County 28
Vigor 51, St. Michael Catholic 26
Finals – Escambia at Vigor
Class 3A, Area 1
Cottage Hill 46, Mobile Christian 38
Cottage Hill Christian 43, Bayside 13
Finals - Cottage Hill Christian 54, Chickasaw 35
Class 2A, Area 1
Orange Beach 55, J. U. Blacksher 34
St. Luke’s 56, Orange Beach 22
Finals - Orange Beach 59, Blacksher 50
Class 1A, Area 1
McIntosh 92, Fruitdale 36
Millry 47, Bayshore Christian 46
Finals - 72, Millry 46
AHSAA Basketball Girls Area Tournament results
Class 7A Area 2
Foley 2, Murphy 0, forfeit
Fairhope 53, Daphne 45
Finals - Foley 51, Fairhope 48
Class 6A Area 2
Gulf Shores 72, Baldwin County 60
Spanish Fort 43, Robertsdale 26
Finals - Gulf Shores 42, Spanish Fort 40
Class 5A Area 1
Elberta 49, B.C. Rain 25
Finals – LeFlore 62, Elberta 25
Class 4A Area 1
Williamson 58, Escambia County 28
Vigor 51, St. Michael Catholic 26
Finals - Vigor 65, Williamson 42
Class 3A Area 1
Cottage Hill Christian 46, Mobile Christian 38
Finals – Bayside Academy 46, Cottage Hill Christian 32
Class 2A Area 1
Orange Beach 55, J.U. Blacksher 34
Finals - St. Luke’s Episcopal 56, Orange Beach 22
Class 1A Area 1
Millry 44, Fruitdale 34
McIntosh 83, Millry 24
RECENT SUB-REGION SCORES
Gulf Shores girls, Spanish Fort Boys advance in Class 6A
Girls Scores
2A
Washington County 60, Orange Beach 37
3A
T.R. Miller 45, Cottage Hill Christian 25
4A
Jackson 62, Williamson 52
5A
Charles Henderson 50, Headland 22
6A
Gulf Shores 57, Blount 44