Two Baldwin teams, Bayside Academy and Spanish Fort won second-round playoff games and advanced to the Alabama High School Athletic Association quarterfinals round in their classifications tonight.
This item is available in full to subscribers.
Please log in to continue |
MONTGOMERY, Ala. — Two Baldwin teams, Bayside Academy and Spanish Fort won second-round playoff games and advanced to the Alabama High School Athletic Association quarterfinals round in their classifications tonight. Winners will move on to their semifinals next week.
Other AHSAA Region 1 teams still in the running as of Friday were McGill-Toolen Catholic in Class 7A advancing to the Semifinals, Blount along with Spanish Fort in 6A, St. Paul’s (5A), Thomasville (4A), Mobile Christian along with Bayside in 3A, Southern Choctaw in 2A and In Class 1A Linden and Sweet Water are still in it. Visit AHSAA.com for more updated information.
Scheduled playoff contests as of Nov. 18.
Alabama High School Athletic Association
CLASS 7A (SEMIFINALS)
Central-Phenix City (10-1) at McGill-Toolen (12-0)
Hoover (10-2) at Gadsden City (7-5)
(QUARTERFINALS)
CLASS 6A
Blount (10-2) at Park Crossing (12-0)
Opelika (11-1) at Spanish Fort (10-2)
Ramsay (10-2) at Minor (11-1)
Muscle Shoals (7-5) at Austin (9-3)
CLASS 5A
Carroll (12-0) at Beauregard (10-1)
Jackson (8-3) at St. Paul’s (9-3)
Briarwood Chr. (11-1) at Mortimer Jordan (10-2)
Scottsboro (12-0) at Wenonah (9-2)
CLASS 4A
Andalusia (11-1) at Tallassee (9-3)
Handley (10-2) at Thomasville (9-2)
Hokes Bluff (8-4) at Cherokee Co. (10-2)
Madison Acad. (9-3) at Rogers (12-0)
CLASS 3A
Mobile Chr. (11-1) at Oakman (8-4)
Bayside Acad. (8-4) at Gordo (12-0)
Weaver (9-3) at Piedmont (12-0)
Randolph Co. (10-2) at Ohatchee (11-1)
CLASS 2A
G.W. Long (11-0) at Southern Choctaw (10-1)
Elba/Samson/Washington Co. winner vs. Aliceville (11-1)
LaFayette (12-0) at Fyffe (12-0)
Tanner (9-3) at Lanett (10-2)
CLASS 1A
Georgiana (12-0) at Linden (12-0)
Maplesville (11-0) at Sweet Water (9-2)
Pickens Co. (9-3) at Decatur Heritage (10-2)
Addison (12-0) at Hubbertville (10-1)
Alabama Independent Schools Association
Championships Nov. 18-19 (Troy’s Veterans Memorial Stadium)
CLASS AAA
Bessemer Acad. (12-1) vs. Monroe Acad. (11-1), 7 p.m.
CLASS AA
Escambia Acad. (8-4) vs. Autauga Acad. (12-0), 3:30 p.m.
CLASS A
Chambers Acad. (12-0) vs. Marengo Acad. (10-1), noon