State Championships in Oakville/Moultan, Nov 9.

2019 BALDWIN SECTIONS CROSS-COUNTRY RESULTS

Most teams and many individuals qualify for state meet Saturday

Tony Whitehead, GCM Sports
Posted 11/5/19

BAY MINETTE, Ala. -- Baldwin athletes and teams competed in their AHSAA Sections Saturday in preparation for the State Championships in Oakville/Moultan, Nov 9. The Trojans Rowe won the Boys Class …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in
State Championships in Oakville/Moultan, Nov 9.

2019 BALDWIN SECTIONS CROSS-COUNTRY RESULTS

Most teams and many individuals qualify for state meet Saturday

Posted

BAY MINETTE, Ala. -- Baldwin athletes and teams competed in their AHSAA Sections Saturday in preparation for the State Championships in Oakville/Moultan, Nov 9. The Trojans Rowe won the Boys Class 6A, Section One 5K; Admirals Cook, West, Gaberino and Postle; Cardinals Phelps and Garriz; the Pirates DuPlantier; Toros Miller, Carl, Clough and McClellen, the Dolphins Imperato and the Tigers Rangel turn in top-10 individual performances.

The Baldwin County High Boys also had four runners (Joe White, Ben White, Graham Harvey and Mack Brock) qualify individually for the state meet.

CLASS 7A, Section 1 Girls 5000 Meter Finals in Mobile

PLACE ATHLETE TEAM RESULT POINTS

1 Claire Frazier Bolton 12 McGill-Toolen Catholic 19:09.67 1

2 Lindsey Baxter 8 Baker 19:30.72 2

3 Leslie Baxter 12 Baker 19:59.09 3

4 Anna Adams 9 McGill-Toolen Catholic 20:25.98 4

5 Brooke DuPlantier 12 Fairhope 20:43.64 0

6 Emma Sibley 10 Baker 20:50.11 5

7 Claire Morgan 12 Baker 20:59.59 6

8 Abigail Baggott 10 Baker 21:00.34 7

9 Baileigh Davis 11 Baker 21:18.79 8

10 Abby Ferlise 9 McGill-Toolen Catholic 21:55.01 9

11 Claire Elebash 8 McGill-Toolen Catholic 21:58.34 10

12 Ashley Beatty 7 McGill-Toolen Catholic 22:17.68 11

13 Elizabeth Porr 9 McGill-Toolen Catholic 22:20.30 12

14 Darilyn Wilcox 11 Baker 22:27.68 13

15 Mirella Mitchell 9 Baker 22:28.24 0

16 Alexis Crisp 12 Baker 22:42.90 0

17 Julianne Berte 12 Davidson 22:45.43 14

18 Brianna Lawley 12 Theodore 22:46.48 15

19 Mary Frances Mattingly 10 McGill-Toolen 22:53.06 16

20 Belle Rea 12 Foley 22:53.89 17

7A GIRLS TEAM SCORES TIMES

1 Baker 23 2+3+5+6+7 (8+13) 1:29 1-5 Split | 20:27 Avg

2 McGill-Toolen Catholic 35 1+4+9+10+11 (12+16) 3:08 1-5 Split | 21:09 Avg

3 Mary G Montgomery 108 18+21+22+23+24 (25+26) 1:21 1-5 Split | 23:36 Avg

4 Davidson 122 14+19+27+29+33 (34+36) 4:16 1-5 Split | 24:47 Avg

5 Foley 128 17+20+28+31+32 (35+37) 3:19 1-5 Split | 24:48 Avg

6 Theodore 162 15+30+38+39+40 13:10 1-5 Split | 29:33 Avg

CLASS 7A, Section 1 Boys 5000 Meter Finals in Mobile

PLACE ATHLETE TEAM RESULT POINTS

1 Carson Barlow 12 Baker 16:34.15 1

2 Drew Roberts 12 McGill-Toolen Catholic 16:48.42 2

3 Brandon McKee 10 McGill-Toolen Catholic 17:32.60 3

4 Myles Murphy 10 McGill-Toolen Catholic 17:41.73 4

5 Jameson Hollis 12 Baker 17:51.38 5

6 Sean Blackmon 12 Alma Bryant 17:59.64 6

7 Evan Miller 12 Baker 18:05.22 7

8 Caleb Horton 12 Baker 18:07.11 8

9 Nicholas Gelineau 11 McGill-Toolen Catholic 18:11.16 9

10 Brendan Davis 12 Theodore 18:19.85 10

11 William Ruppe 12 Mary G Montgomery 18:21.34 11

12 Dawson Koehler 12 Fairhope 18:25.12 0

13 Joseph Jones 10 Alma Bryant 18:27.66 12

14 Ever Diaz 10 Foley 18:27.78 13

15 Lucas Baggott 12 Baker 18:29.14 14

16 Nick Hamby 9 Foley 18:29.82 15

17 Baxter Friedman 10 Fairhope 18:35.57 0

18 Jereme Evans 12 Theodore 18:36.93 16

19 William McGill 11 Davidson 18:38.41 17

20 Bennett Katz 10 McGill-Toolen Catholic 18:38.69 18

7A BOYS TEAM SCORES TIMES

PLACE TEAM POINTS SCORERS TIMES

1 Baker 35 1+5+7+8+14 (22+23) 1:54 1-5 Split | 17:49 Avg

2 McGill-Toolen Catholic 36 2+3+4+9+18 (25+26) 1:50 1-5 Split | 17:46 Avg

3 Alma Bryant 99 6+12+19+29+33 (34+38) 1:48 1-5 Split | 18:54 Avg

4 Davidson 119 17+21+24+27+30 (31+37) 0:57 1-5 Split | 19:03 Avg

5 Foley 119 13+15+20+35+36 (39+42) 1:43 1-5 Split | 19:11 Avg

6 Theodore 152 10+16+40+41+45 (48+49) 4:18 1-5 Split | 20:28 Avg

7 Mary G Montgomery 158 11+28+32+43+44 (46+47) 3:45 1-5 Split | 20:16 Avg

CLASS 6A, Section 1 Girls 5000 Meter Finals in Mobile

1 Isabel Valenzuela 12 St. Paul's Episcopal 18:54.11 1

2 Katherine Purdum 8 St. Paul's Episcopal 20:34.56 2

3 Janie Ford 7 St. Paul's Episcopal 20:46.56 3

4 Macy Browning 9 St. Paul's Episcopal 21:10.62 4

5 Audrey Kate Smith 7 St. Paul's Episcopal 21:11.18 5

6 Kate Miller 9 Spanish Fort 21:13.51 6

7 Sarah Strickland 11 St. Paul's Episcopal 21:33.09 7

8 Katherine Rush 12 St. Paul's Episcopal 21:33.98 8

9 Cece Carl 11 Spanish Fort 21:38.60 9

10 Alondra Rangel 12 Baldwin County 21:40.66 10

11 Carley Perkins 9 St. Paul's Episcopal 21:47.32 0

12 Emma Gage 7 St. Paul's Episcopal 22:01.41 0

13 Ryley Grantham 12 Spanish Fort 22:08.94 11

14 Olivia Wilder 11 Spanish Fort 22:25.84 12

15 Kayla Johnston 10 Spanish Fort 23:00.10 13

16 Ryan McGilvray 7 Robertsdale 23:04.44 14

17 Sophie West 8 Daphne 23:06.26 15

18 Lucy Carl 11 Spanish Fort 23:13.18 16

19 Anna Grace McKinnis 10 Baldwin County 23:16.15 17

20 Shelby McCollum 9 Daphne 23:18.04 18

6A GIRLS TEAM SCORES TIMES

PLACE TEAM POINTS SCORERS TIMES

1 St. Paul's Episcopal 15 1+2+3+4+5 (7+8) 2:17 1-5 Split | 20:31 Avg

2 Spanish Fort 51 6+9+11+12+13 (16+20) 1:46 1-5 Split | 22:05 Avg

3 Baldwin County 101 10+17+21+25+28 (39+40) 2:52 1-5 Split | 23:31 Avg

4 Daphne 116 15+18+19+31+33 (34+35) 2:00 1-5 Split | 24:00 Avg

5 Gulf Shores HS 148 22+26+30+32+38 1:52 1-5 Split | 24:47 Avg

6 Robertsdale 149 14+27+29+37+42 (43+45) 4:39 1-5 Split | 25:09 Avg

7 Saraland High School 168 23+24+36+41+44 (46+47) 4:06 1-5 Split | 25:56 Avg

CLASS 6A, Section 1 Boys 5000 Meter Finals in Mobile

1 Ethan Rowe 12 Daphne 16:31.09 1

2 Mac Conwell 9 St. Paul's Episcopal 16:32.84 2

3 Stone Smith 9 St. Paul's Episcopal 16:44.97 3

4 John Michael Romanos 11 St. Paul's Episcopal 16:56.26 4

5 William Jameson 10 St. Paul's Episcopal 17:02.03 5

6 Noah Epker 10 St. Paul's Episcopal 17:28.62 6

7 Joshua McClellan 10 Spanish Fort 17:40.73 7

8 Joshua Clough 10 Spanish Fort 17:45.54 8

9 Ben Imperato 12 Gulf Shores HS 17:53.84 9

10 Evan Wrights 9 St. Paul's Episcopal 18:00.07 10

11 Wilkes Howes 12 St. Paul's Episcopal 18:08.02 11

12 Lance Paquette 12 Daphne 18:09.24 12

13 Jeffrey James 10 Gulf Shores HS 18:12.11 13

14 Andy Canegitta Jr. 10 Daphne 18:13.81 14

15 Tony Papadelias 11 Gulf Shores HS 18:22.09 15

16 Patrick Pettaway 11 Blount High School 18:23.16 0

17 Eren Kacar 10 Spanish Fort 18:24.97 16

18 Sam Ingraham 11 Gulf Shores HS 18:29.33 17

19 Ethan Blanton 12 Daphne 18:31.81 18

20 Charlie Radcliff 8 St. Paul's Episcopal 18:40.21 0

6A BOYS TEAM SCORES TIMES

1 St. Paul's Episcopal 20 2+3+4+5+6 (10+11) 0:55 1-5 Split | 16:56 Avg

2 Daphne 69 1+12+14+18+24 (25+27) 2:28 1-5 Split | 18:05 Avg

3 Gulf Shores HS 73 9+13+15+17+19 (31+42) 0:53 1-5 Split | 18:20 Avg

4 Spanish Fort 76 7+8+16+22+23 (28+33) 1:09 1-5 Split | 18:18 Avg

5 Baldwin County 132 20+21+26+29+36 (37+41) 1:54 1-5 Split | 19:21 Avg

6 Robertsdale 170 30+32+34+35+39 (44+45) 1:28 1-5 Split | 20:15 Avg

7 Saraland High School 214 38+40+43+46+47 (48+49) 4:42 1-5 Split | 22:37 Avg

Class 3A, Section 1 Girls 5000 Meter Run Finals in Loxley

PLACE ATHLETE TEAM RESULT POINTS

1 Grace Crim 11 Providence Christian School 20:23.63 1

2 Olivia Blackmon 11 TR Miller 20:51.87 2

3 Holley Hart 8 Houston Academy 21:37.56 0

4 Elle Salter 9 Providence Christian School 21:53.07 3

5 Millicent Talmadge 7 Providence Christian School 21:55.41 4

6 Kelsey Ellenburg 8 Wicksburg High School 21:57.60 0

7 Madelyn Patterson 8 Providence Christian School 21:59.50 5

8 Elizabeth Bond 7 Wicksburg High School 22:13.47 0

9 Lauren West 12 Bayside Academy 22:16.82 6

10 Anne Marie Blaxton 8 Providence Christian School 22:22.54 7

11 Catherine Doyle 7 Bayside Academy 22:26.28 8

12 Leah Jha 10 Bayside Academy 22:34.93 9

13 Alison Boyd 12 St. Michael Catholic 22:36.13 10

14 Kylie Powell 9 Mobile Christian 22:39.41 0

15 Martha Grace Mixon 11 Bayside 23:09.02 11

16 Rebecca Ann Moore 10 TR Miller 23:15.31 12

17 Jordann Thompson 10 TR Miller 23:29.73 13

18 Elisabeth Coleman 10 TR Miller 23:38.40 14

19 Trinity Jennings 8 Straughn High School 23:45.28 0

20 Betty Hemby 11 St. Michael Catholic 23:53.78 15

3A GIRLS TEAM SCORES

1 Providence Christian 20 1+3+4+5+7 (17+18) 1:58 1-5 Split | 21:42 Avg

2 Bayside Academy 50 6+8+9+11+16 (19+22) 1:39 1-5 Split | 22:52 Avg

3 TR Miller 61 2+12+13+14+20 (24+25) 3:17 1-5 Split | 23:05 Avg

4 St. Michael Catholic 95 10+15+21+23+26 (27+28) 2:36 1-5 Split | 24:05 Avg

Class 3A, Section 1 Boys 5000 Meter Finals in Loxley

PLACE ATHLETE TEAM RESULT POINTS

1 Gunnar Smith 11 Houston Academy 17:18.09 1

2 Clay Suddarth 12 Providence Christian School 17:18.50 2

3 Myles Cook 12 Bayside Academy 17:33.49 3

4 Jack Phelps 12 St. Michael Catholic 17:38.08 4

5 Michael Garriz 12 St. Michael Catholic 17:57.54 5

6 Spencer Gaberino 12 Bayside Academy 18:02.53 6

7 Barton Erwin 11 Mobile Christian 18:07.14 0

8 Robert Woodall 12 Providence Christian School 18:07.67 7

9 Ty Postle 9 Bayside Academy 18:10.17 8

10 Walker Reusser 11 Mobile Christian 18:13.06 0

11 Alex Converse 12 Houston Academy 18:15.38 9

12 Dyson Crooker 11 St. Michael Catholic 18:22.03 10

13 Tripp Miller 10 St. Michael Catholic 18:23.71 11

14 Luke Berrios 10 St. Michael Catholic 18:28.37 12

15 JC Peacock 9 Houston Academy 18:30.46 13

16 John Davis 11 St. Michael Catholic 18:40.87 14

17 Edward Cowles 11 St. Michael Catholic 18:41.84 15

18 Christopher Drayton 12 Bayside Academy 18:50.06 16

19 John Thomas Neill 9 Bayside Academy 18:53.72 17

20 Greyson Lifto 12 Providence Christian School 18:55.00 18

3A BOYS TEAM SCORES

PLACE TEAM POINTS SCORERS TIMES

1 St. Michael Catholic 42 4+5+10+11+12 (14+15) 0:50 1-5 Split | 18:09 Avg

2 Bayside Academy 50 3+6+8+16+17 (24+28) 1:20 1-5 Split | 18:17 Avg

3 Providence Christian 74 2+7+18+22+25 (27+31) 2:14 1-5 Split | 18:39

4 Houston Academy 76 1+9+13+23+30 (33+35) 2:46 1-5 Split | 18:43

5 TR Miller 144 19+26+29+34+36 (39+40) 1:34 1-5 Split | 20:00 Avg

6 Wicksburg High 151 20+21+32+37+41 (42+43) 2:31 1-5 Split | 20:20

7 Flomaton 220 38+44+45+46+47 (48+49) 5:25 1-5 Split | 24:03

Visit: Al.MileSplit.com for complete results.