2017 Baldwin County Track and Field Championships

• Lions, Toros claim county team titles at Gulf Shores meet

GCM Sports
Posted 4/20/17

The Spanish Fort High girls and the Foley High boys claimed 2017 county team titles for their schools in the Baldwin County Track and Field Championships at Gulf Shores’ Sports Complex Monday.

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

2017 Baldwin County Track and Field Championships

• Lions, Toros claim county team titles at Gulf Shores meet

Posted

GULF SHORES, Ala. – The Spanish Fort High girls and the Foley High boys claimed 2017 county team titles for their schools in the Baldwin County Track and Field Championships at Gulf Shores’ Sports Complex Monday.
In the the Boys division, the Lions defeated the runner-up SFHS Toros 174-136. Fairhope (129) took third, Daphne fourth, Bayside Academy fifth, Gulf Shores sixth, Baldwin County seventh and Robertsdale eighth.
On the Girls side, the Toros outscored Foley 139-124 for the win. Daphne’s Lady Trojans edged cross-town rival Bayside 112-110 for the Bronze. Fairhope took fifth, Baldwin County sixth, Gulf Shores seventh followed by RHS.
Individually, Trae Barry of SFHS and Keldrick Edwards of Foley each won four events. Edwards won the 100 meters (10.84 seconds), the 200 meters (22.29), the 400 (50.37) and the long jump (21-feet, 4-inches). Barry won the high jump (6-feet, 6-inches), the discus (136-09), the shot put (47-1.5) and the javelin (169-05). Jared Touart of Fairhope won three boys distance events: The 800 Meters (two minutes, 6.04 seconds), the 1600 (4:53.15) and the 3200 (10:56.31).
A number of female athletes won two individual events. Belle Rea placed in four events to lead the Lady Lions with wins in the 400 (59.73 seconds) and the 800 (2:24.19) and also took second in the 200 and third in the 1600. Kaitlyn Cole won the 100 meters in 12.35 and the 200 (25.95) for Spanish Fort. Daphne hurdler Sydney Omtvedt swept the 100 and the 300 with winning times of 15.83 and 49.67. Spanish Fort thrower Alivia Busch doubled up with wins in the shot put (37-11.0) and the discus (118-10).
In the boys pole-vault, Bayside Academy junior Ahmad Al-Salem set a new county-meet record with a jump of 13-feet, 2-inches.

RESULTS (For complete results visit al.milesplit.com) See Related Links
BOYS
EVENT/ NAME SCHOOL SEED FINALS WIND POINTS
Boys 100 Meter Dash
1 Edwards, Keldrick Foley 10.84 10.91 3.9 4 10
2 Atchison, Javis Baldwin Co. 11.22 10.93 3.9 4 8
3 Bracy, Antonio Fairhope 11.23 11.04 3.9 4 6

Boys 200 Meter Dash
1 Edwards, Keldrick Foley 22.29 22.54 2.0 5 10
2 Munnerlyn, Keontah Daphne 22.95 22.63 2.0 5 8
3 Atchison, Javis Baldwin Co. 23.56 22.96 2.0 5 6

Boys 400 Meter Run
1 Edwards, Keldrick Foley 50.37 50.82 3 10
2 Graham, James Spanish Fort 52.71 51.71 3 8
3 Richardson, Lorenzo Foley 53.17 51.78 3 6

Boys 800 Meter Run
1 Touart, Jared Fairhope 1:58.97 2:06.04 2 10
2 Nevin, William Foley 2:10.59 2:07.74 2 8
3 Dobbins, Luke Bayside Acad. 2:05.28 2:08.55 2 6

Boys 1600 Meter Run
1 Touart, Jared Fairhope 4:23.76 4:53.15 10
2 Kent, Will Spanish Fort 4:47.92 4:54.51 8
3 Kilpatrick, Saxon Fairhope 4:46.89 4:55.37 6

Boys 3200 Meter Run
1 Touart, Jared Fairhope 9:56.45 10:56.31 10
2 Ladd, Ernest Bayside Acad 11:01.51 8
3 Kent, Will Spanish Fort 10:55.16 11:08.63 6

Boys 110 Meter Hurdles
1 Thompson, Tareaq Foley 16.64 16.16 4.3 2 10
2 Cloy, Sedrick Daphne 16.70 16.17 4.3 2 8
3 Braly, Judson Fairhope 17.01 16.38 4.3 2 6

Boys 300 Meter Hurdles
1 Cloy, Sedrick Daphne 42.86 42.09 3 10
2 Swainston, Devon Gulf Shores 43.41 42.61 3 8
3 Yarbrough, Jon Foley 41.78 43.21 3 6

Boys 4x100 Meter Relay
1 Fairhope 'A' 44.89 44.34 10
1) Bracy, Antonio 2) Hutcherson, Starr
3) Kelley, Aubrey 4) Martir, Ryan
2 Baldwin County 'A' 46.01 44.99 8
1) French, Jontae 2) Hooks, Chris
3) Thomas, Kj 4) Atchison, Javis
3 Foley 'A' 45.46 46.59 6
1) Roper, Ladarious 2) Hawkins, Jerome
3) Casey, Camaje 4) Johnson, Timmathy

Boys 4x400 Meter Relay
1 Daphne 'A' 3:36.51 3:36.93 10
1) Cloy, Sedrick 2) Franklin, Mike
3) Gill, Marcus 4) Wilson, Tristan
2 Foley 'A' 3:34.76 3:39.84 8
1) Scheetz, Will 2) Roper, Ladarious
3) Johnson, Timmathy 4) Richardson, Lorenzo
3 Bayside Academy 'A' 3:51.00 3:39.92 6

Boys 4x800 Meter Relay
1 Spanish Fort 'A' 8:33.80 8:51.48 10
1) Atkinson, Terrin 2) Brown, Noah
3) Gossman, Baron 4) Kent, Will
2 Bayside Academy 'A' 9:12.83 9:00.29 8
3 Fairhope 'A' 9:20.00 9:05.10 6
1) Hatfield, Zack 2) Mooney, Cody
3) Pyle, John 4) Kilpatrick, Saxon

Boys High Jump
1 Barry, Trae Spanish Fort 6-06.00 6-04.00 10
2 James, Andrew Foley 6-00.00 6-02.00 8
3 Bracy, Antonio Fairhope 6-00.00 5-10.00 6

Boys Pole Vault
1 Al-Salem, Ahmad Bayside Acad. 12-06.00 13-02.00 10
2 Walden, Miles Spanish Fort 10-00.00 11-00.00 8
3 Stallings, Jason Fairhope 10-06.00 J11-00.00 6

Boys Long Jump
1 Edwards, Keldrick Foley 21-04.00 21-03.00 NWI 10
2 Ward, Deandre Daphne 19-10.75 20-01.75 NWI 8
3 Johnson, Timmathy Foley 19-02.00 19-11.00 NWI 6

Boys Triple Jump
1 Thompson, Tareaq Foley 42-02.00 43-00.75 NWI 10
2 James, Andrew Foley 41-05.00 41-11.50 NWI 8
3 Johnson, Timmathy Foley 38-06.50 41-09.00 NWI 6

Boys Shot Put
1 Barry, Trae Spanish Fort 47-09.50 47-01.50 10
2 Lake, Jake Fairhope 46-00.00 44-02.00 8
3 Caples, Tre Foley 45-07.50 43-02.00 6

Boys Discus Throw
1 Barry, Trae Spanish Fort 109-10 136-09 10
2 England, Isaac Foley 141-09 135-07 8
3 Waters, Noah Bayside Acad 128-06 122-08 6

Boys Javelin Throw
1 Barry, Trae Spanish Fort 184-06 169-05 10
2 Swainston, Devon Gulf Shores 147-10 158-08 8
3 Swan, Corson Spanish Fort 149-00 143-07 6

Male - Team Rankings - 18 Events Scored
1) Foley 174 ; 2) Spanish Fort 136; 3) Fairhope 129; 4) Daphne 85; 5) Bayside Academy 55; 6) Gulf Shores 51;
7) Baldwin County 50; 8) Robertsdale 17.

GIRLS

Girls 100 Meter Dash
Finals
1 Cole, Kaitlyn Spanish Fort 12.74 12.35 4.0 3 10
2 Travis, Kear'ston Daphne 12.82 12.38 4.0 3 8
3 Mims, Sarah Baldwin Coun 13.93 12.93 5.4 2 6

Girls 200 Meter Dash
1 Cole, Kaitlyn Spanish Fort 26.35 25.95 1.0 3 10
2 Rea, Belle Foley 27.34 26.94 1.0 3 8
3 Omtvedt, Natalie Daphne 27.97 27.02 1.0 3 6

Girls 400 Meter Run
1 Rea, Belle Foley 1:00.11 59.73 2 10
2 Sliman, Shelby Daphne 1:04.20 1:02.50 2 8
3 Cole, Kaitlyn Spanish Fort 1:01.79 1:03.03 2 6

Girls 800 Meter Run
1 Rea, Belle Foley 2:29.40 2:24.19 2 10
2 Branyon, Mary Catherine Bayside Acad 2:27.53 2:27.17 2 8
3 Tucker, Sydney Spanish Fort 2:31.78 2:32.57 2 6

Girls 1600 Meter Run
1 Branyon, Mary Catherine Bayside Acad 5:28.52 10
2 Williams, Lexie Fairhope 5:41.28 5:31.48 8
3 Rea, Belle Foley 5:48.22 5:44.19 6

Girls 3200 Meter Run
1 Clark, Audrey Fairhope 13:13.23 12:48.68 10
2 West, Lauren Bayside Acad 13:10.75 8
3 Haffner, Ella Fairhope 13:38.06 6

Girls 100 Meter Hurdles
1 Omtvedt, Sydney Daphne 15.60 15.83 3.7 2 10
2 Daves, Meagan Bayside Acad 18.65 18.33 3.7 2 8
3 Davis, Raven Daphne 18.52 18.52 3.7 2 6

Girls 300 Meter Hurdles
1 Omtvedt, Sydney Daphne 50.70 49.67 3 10
2 Sabo, Clara Spanish Fort 51.27 52.15 3 8
3 Kemper, Darby Bayside Acad 54.34 52.29 3 6

Girls 4x100 Meter Relay
1 Bayside Academy 'A' 53.81 52.59 10
2 Baldwin County 'A' 53.93 53.24 8
1) Mims, Sarah 2) Coleman, Courtney
3) Bodiford, Canithia 4) Andrews, Tyra
3 Fairhope 'A' 1:03.72 1:00.61 6
1) Davis, Marlee 2) Harwell, Harper
3) Lety, Abigayle 4) Lowell, Devin

Girls 4x400 Meter Relay
1 Daphne 'A' 4:29.15 4:25.48 10
1) Travis, Kear'ston 2) Thomas, Mandaline
3) Omtvedt, Natalie 4) Sliman, Shelby
2 Spanish Fort 'A' 4:24.35 4:26.05 8
1) Cole, Kaitlyn 2) Cooks, Mercedes
3) Komyati, Kaylee 4) Knight, Sarah Kate
3 Bayside Academy 'A' 4:49.19 4:30.43 6

Girls 4x800 Meter Relay
1 Spanish Fort 'A' 11:00.89 10:52.72 10
1) Birt, Kelly 2) Busbin, Caitlyn
3) Grantham, Ryley 4) Sorrells, Anna Grace
2 Fairhope 'A' 11:19.84 10:55.07 8
1) Casolaro, Erin 2) Clark, Audrey
3) Cohen, Laura 4) Ryan, Savannah
3 Baldwin County 'A' 11:34.67 6
1) Frith, Amanda 2) Bailey, Bethany
3) Plascencia, Diana 4) Rangel, Alondra

Girls High Jump
1 Morgan, Trinity Foley 5-00.00 5-02.00 10
2 Mason, Amber Bayside Acad 5-00.00 J5-02.00 8
3 Jones, Callie Spanish Fort 4-08.00 5-00.00 6

Girls Pole Vault
1 Lineberger, Annie Fairhope 9-00.00 9-06.00 10
2 Sabo, Clara Spanish Fort 10-00.00 9-00.00 8
3 Haffner, Ella Fairhope 8-00.00 J9-00.00 6

Girls Long Jump

1 Mason, Amber Bayside Acad 17-01.50 16-03.00 NWI 10
2 Brasher, Mackenzie Gulf Shores 15-11.25 15-04.25 NWI 8
3 Chastang, Lauren Bayside Acad 15-03.75 NWI 6

Girls Triple Jump
1 Pugh, Taqueena Foley 33-06.50 33-03.50 NWI 10
2 Pickens, Amari Foley 33-02.25 32-06.00 NWI 8
3 Buchanan, Calayshia Foley 32-03.00 32-03.75 NWI 6

Girls Shot Put
1 Busch, Alivia Spanish Fort 39-03.00 37-11.00 10
2 White, Tierany Daphne 36-06.25 36-02.00 8
3 Woodyard, Quazelia Foley 38-08.50 33-08.00 6

Girls Discus Throw
1 Busch, Alivia Spanish Fort 111-08 118-10 10
2 Chastang, Lauren Bayside Acad 91-00 8
3 Cox, Jacquline Baldwin Coun 82-07 6

Girls Javelin Throw
1 Jones, Callie Spanish Fort 135-09 125-10 10
2 Fitts, Tristen Gulf Shores 98-00 90-11 8
3 McMullen, Marina Spanish Fort 79-06 85-03 6

Female - Team Rankings - 18 Events Scored
1) Spanish Fort 139; 2) Foley 124; 3) Daphne 112; 4) Bayside Academy 110;
5) Fairhope 80; 6) Baldwin County 49; 7) Gulf Shores 44; 8) Robertsdale 16.